Zdecydowana większość dorosłych ludzi nie zwraca uwagi na drobne pieniądze. Tak zwane drobniaki mamy zwyczaj wrzucać do portfela i potem wydawać na byle co, jakby wcale nie miały one wartości. A one również mają wartość taką samą, jak banknoty i łatwo się o tym przekonać wrzucając drobniaki do skarbonki, czy tak zwanego słoika. I nie tylko te, które pozostają nam z zakupów, lecz również te, które uda nam się zaoszczędzić, gdy z czegoś zrezygnujemy.
O oszczędzaniu w prosty sposób
W ramach oszczędności możemy także po zakupach zaokrąglać sumę i pozostałe drobne wrzucać do skarbonki. Nawet bilon o niskich nominałach z czasem zbuduje całkiem pokaźną sumę, która nas zadziwi. Drobne pieniądze wydajemy szybciej i bez zastanowienia, bo nie mamy do drobnej waluty szacunku. Wydaje nam się ona prawie niczym i dopiero systematyczne gromadzenie drobniaków pokaże nam ich właściwą wartość. Na początku nie będzie ich dużo, ale z czasem skarbonka będzie coraz cięższa i wartościowsza. Bo wszystko nawet najdalsza podróż rozpoczyna się od jednego kroku, tak i nasze drobne oszczędności mogą zacząć się od przysłowiowej złotówki.
Małe rzeczy krokiem do sukcesu?
Trzeba przyznać, że fortuny na bilonie raczej nie zrobimy, lecz niejednokrotnie takie oszczędności wybawią nas z opresji, gdy zabraknie do pierwszego, albo wypadnie coś niespodziewanego a nasz portfel jest pusty, lecz w naszym słoiku jest kilka stówek bilonu. Pieniądz jest środkiem płatniczym, środkiem wymiany gospodarczej. W pieniądzu wyrażone są ceny i wartości wszystkich towarów oraz usług. Dziś pieniądz jest nie tylko wykonany z kruszcu, czy metalu oraz papieru, bo są także zamienniki zwykłego pieniądza, czyli jest pieniądz bezgotówkowy. Są na przykład karty płatnicze, mamy też pieniądz elektroniczny, są również żetony zastępujące pieniądze. Pieniądz spełnia kilka funkcji. Funkcje te mogą pełnić pozytywną rolę, jak i odwrotnie. Najważniejsza z nich, to funkcja motywacyjna, która motywuje ludzi do podjęcia działań, w celu zarobienia pieniędzy. Następna, to funkcja komunikacyjna zwana informacyjną. Jest też funkcja społeczna i funkcja dezintegracyjna oraz funkcja integrująco-instytucjonalna.
Źródło: https://inwestum.pl/